Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być świetną opcją dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, w szczególności jeśli planujemy hodować tam kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie miała norkę, w której będzie mogła udać się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota