Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html